Головна » Твори » Статті і роздуми » Пізнаючи Україну. Подорожі |
Почну з села Синевир, адже прожила в ньому 5 днів. Всі фотографії можна побачити тут. З назви може здатися, що до озера рукою подати. Та насправді – аж 15 км. Село величезне. Якщо підійматися схилами гори Ріжок, то можна побачити його все. Щоб проїхати з одного кінця села до іншого потрібно десь хвилин 20-30. Майже 5 тис. мешканців, кілька шкіл, кафетерії… Йдучи центральної вулицею ні за що не здогадаєшся, що це – село.
В центрі села на головній вулиці розташовані визначні пам'ятки, те, на що варто подивитися. Свято–Успенська православна церква Московського патріархату Української Православної Церкви. Чималенька, яскраво синього кольору. Греко-Католицька Церква Різдва Пресвятої Богородиці набагато менша, але також помітна на фоні гір. Католиків у селі дуже мало (близько 100 чол.), але церква є. Обидві церкви збудовані не дуже давно. Православна – реставрована. Католицька – збудована в 2002 р. Тут слід сказати про традицію села: щонеділі майже всі мешканці вирушають до церкви молитися.
Загальноосвітня школа, в якій навчається понад 600 дітей. Незвично як для більшості України. А все тому, що переважна більшість людей повертаються додому після навчання та заробітків. Амбулаторія сімейної медицини, відкрита ще в 1945 р. Розрахована на 120 місць. Також на головному шляху є аптека, кілька магазинів та кафетеріїв («Париж» і «Лондон» зокрема).
Звісно, - закарпатський суржик, про який я вже писала. Поживши 2-3 дні та послухавши розмови, почнете розуміти 50-70%. Але тут надзвичайно важливо – темп і ясність говору. Всі люди розмовляють по-своєму. Тому дуже важко розуміти тих, хто вимовляє слова надто швидко або в носа. Та нічого не має неможливого. Люди приїжджають з усієї України, залишаються тут жити. І навіть починають «шпрехати» по-закарпатські. Щодо умов проживання. Ґрунти тут неродючі, кам'янисті. Через особливості клімату звичні для нас культури огірків, помідорів не родять, виноград не достигає. Погода можна змінюватися кілька разів за день навіть влітку. При чому перепади на 10-15 градусів є нормою. Гірська річка Теребля. Шумить неначе водоспад. Через неї є мости – здебільшого дерев'яні на певній висоті. Дороги в Синевирі – важкі. Уявіть гірську річку. Яка стрімко біжить невеличкими улоговинами і несе з собою купу каміння. А тоді враз висохла, залишивши чималенькі брили. Це і є більшість доріг у селі. І вони справді стають річками після кожного дощу.
На жаль, дістатися до озера важко. Маршрутка ходить одна єдина на добу. О 12.00 відправляється з Міжгір'я. І то – тільки до Синевирської Поляни. І лиш наступного дня повертається назад. Тож тут варіанти такі: найняти таксі (від 300 до 500 грн), піти пішки або поїхати на власному транспорті. Якби там не було, озеро варте того, щоб туди поїхати. По дорозі із села до озера можна завітати до Реабілітаційного центру бурих ведмедів та побачити водоспад Білий Звір.
Отже, озеро Синевир. Воно зовсім невеличке (так здається на перший погляд). Вода – надзвичайно чиста. В ній відображується небо, гори, дерева і постаті Синь і Вира. В самому ж озері повно форелі та раків. Але тут заборонено ловити їх і – купатися. Та й купання було ж екстремальним, адже озеро просто-таки кишить рибою. Та й температура води ніколи не підіймається вище 19 градусів. Загалом на озері прохолодно. Навіть якщо у підніжжя неймовірна спека, краще взяти з собою куртку. Замерзнути в літньому одязі там легко – всього лиш хвилин за 15. Багато хто обходить озеро навколо. І от тоді виявляється, що не таке вже воно й маленьке. Маленька тільки чиста чистина Синевиру. Заболочена територія досить величенька. Тут же, якщо придивитися, то можна побачити три річки, які впадають в озеро та живлять його.
Щоб без поспіху обійти все озеро довкола знадобиться не менше години. По всій околиці стоять продавці. Вони продають сувеніри, збори карпатських трав, мед, варення з хвої та ягід, грушівки, настоянки… Не раджу купувати. По-перше, ціни вдвічі вищі, ніж в Міжгір'ї, наприклад. По-друге, майже всі товари ви можете знайти навіть на рівнинній Україні. По-третє, скоріш за все те, що вам пропонують, - підробка. Так, варення з хвої та ягід красивих зелених і червоних кольорів всього лиш цукор з додаванням фарбників та ароматизаторів і зовсім трішки – якихось ягід. Отже, Синевир, як озеро, так і село варто відвідати. Там точно є на що подивитися і чим підживитися (особливо в горах). | |
Переглядів: 661 | | |
Всього коментарів: 0 | |






